Fabryki wyzysku

By 13:31 , , , , , ,


Nosić się świadomie, to znaczy być świadomym w jakich warunkach powstają nasze ubrania.
Każdy z nas chce kupować tanio i w dobrej jakości. Ale, czy będąc świadomym w jakich warunkach szyte są te produkty, zmienicie choć trochę swoje nastawienie?




Prawie każda duża firma odzieżowa szyje swoje wyroby w Azji, głównie w Chinach, Bangladeszu, Tajlandii i na Filipinach. Rzecz jasna chodzi tu o tanią siłę roboczą.
W 2013 roku doszło do tragicznego wypadku w Bangladeszu, gdzie zawaliła się 8-piętrowa fabryka, zginęło ponad 1.000 osób. Powodem było powstanie budynku niezgodnie z przepisami budowlanymi. Katastrofa uświadomiła opinii publicznej w jakich warunkach pracują ludzie.



Otóż, dzięki dokumentowi pt. "Fabryki wyzysku" transmitowanego przez stację TVN, dowiadujemy się, że ludzie tam pracujący otrzymują za swoją pracę 6 dolarów tygodniowo. Chodzi o zapłatę tygodniową, nie dzienną! Aby zarobić taki pieniądz, muszą często pracować po 90 (!) godzin. 



Czy gdyby ktoś zaproponował nam taką kwotę za ciężką pracę w upalnym klimacie, w pomieszczeniu bez klimatyzacji, bez dystrybutorów z wodą pitną, bez przerw na posiłek, czy zgodzilibyśmy się?...


Ludzie ci są wyzyskiwani, zmuszani do bezpłatnej pracy po godzinach, często wraz z małoletnimi, którzy mdleją z przepracowania.


Tragedia z 2013 roku niczego nie nauczyła właścicieli fabryk wyzysku. Tam zawalił się budynek z powodu niezgodności z prawem budowlanym, w tym filmie dokumentalnym również widzimy w jak fatalnym stanie technicznym jest jedna z fabryk. W oknach widzimy kraty, a w wyjściach awaryjnych są kłódki. Chyba tylko po to, aby w razie pożaru zginęło jak najwięcej ludzi.







Właściciele odzieżowych gigantów z Zachodu, dla których pracują ci ludzie, zaprzeczają faktom wyzysku. Twierdzą, iż mają dokumenty podpisane właśnie przez tych pracujących, mówiące, iż zostali oni przeszkoleni w kwestiach bezpieczeństwa, nie pracują po godzinach oraz nie są tam zatrudnione osoby niepełnoletnie. Jednak, film ten obnaża całe to zakłamanie, pokazując jak pracujący są zmuszani do poświadczenia nieprawdy, do podpisywania nieprawdziwych informacji, a nawet do bicia przez przełożonych, gdyby nie mieli ochoty niczego podpisać.



Czy teraz, po tych przerażających faktach zmieni się Wasze nastawienie do kupowania?


You Might Also Like

0 komentarze